Květen 2011

Severská filozofie

15. května 2011 v 16:36 | Správce |  Filozofie

Vznik Světa

Na počátku existovala jen nicota a prázdnota, zvaná Ginnungagap, neboli propast propastí. Ale i prázdnota měla své dva konce. Na severu jím byl chladný Nilfheim a na jihu zase ohnivý Múspellheim. Působením obou těchto konců nakonec vzikl svět. Na zem ale nesestupují bohové, jak je tomu v mnoha jiných mytologiích, nýbrž obři. Nejstarším z nich byl praobr Ymir, který vznikl táním ledu, společně s Audhumlou, první krávou, jejíž mlékem se Ymir jako malý živil. Obr vyrostl a když pak jednou usnul, vyrostli mu pod levou paží muž a žena, a třením nohou o sebe vznikl Ymirovi syn. Tak tedy vzniklo pokolení obrů, jejichž domovem se stal svět zvaný Jotunheim.

Zrození Bohů

Bohové tedy nastoupili až po obrech. Bohů byly dva národy: Asové a Vanové, které proti sobě neustále válčily. Mezi nejdůležitější Asské bohy patří Ódin (bůh války a moudrosti), jeho syn Thor (Bůh Hromu) a Loki, polobůh, poloďábel, který byl považován za vynálezce rybářské sítě. Nejdůležitějšími Vány byli zase Freya, Frey či Njord. Jejich vzájemný boj ukončí až Ragnarok, ve kterém budou oba národy bojovat bok po boku proti silám zla.

Ragnarok - konec světa

Stvořený svět je podle staré věštby předurčen k zániku, neboť nejen lidé, ale i bohové jsou podrobeni osudu. Katastrofa je nevyhnutelná ale i přesto se na ni všíchni připravují. Ještě než dojde k závěrečné bitvě dobra a zla, nastane krutá zima, která bude trvat po tři roky. Na zemi zavládnou kruté boje. Slunce a Měsíc spolknou vlci, nebeská tělesa se zatemní a svět zpustne. Stromy budou vyvráceny z kořenů, hory se zřítí a na povrch země vystoupí síly zla. Z moře se vynoří obrovský had Midgardsormr, z jihu přijíždí démon ohně Surt a z okovů uniká strašlivý vlk Fenrir. Dojde k strašlivé bitvě, ve které padne mnoho hrdinů, bohů i sil zla. Přežije pouze osm dobrých bohů a s nimi i dva lidé - muž Leiftrasi a žena Líf, kteří se ukryli v kmenu Yggdrasilu. Po ragnaroku vysvitne nové slunce a z oceánu vystoupí nová země, ve které se usadí potomci těchto dvou lidí.