Řecká filozofie

16. ledna 2011 v 11:43 | Správce |  Filozofie

Jak to všechno začalo

Na počátku všeho byl pustý a prázdný vesmír, kterému vládl Chaos. Božská síla pak vesmír uspořádala, dala mu řád a zákony. Vznikla Země-Gaia, se svým místem ve vesmíru. Na ní tatáž boží síla oddělila vody od souše. Bohyně Gaia pak zrodila boha nebe Urana, který dal zachmuřené zemi Slunce a Měsíc a měl s Gaiou 12 synů a dcer. Bylo to pokolení obrovských Titánů.
Někteří z Titánů, zleva: Oceanus, Theia, Hyperion, Rheia, Kronos, Prometheus, Hekaté, Atlas a Leto
Gaia také Uranovi porodila tři jednooké obry Kyklopy a tři padesátihlavé a storuké obry Hekatoncheiry. Všechny své potomky ale jejich otec nenáviděl, protože byli velice oškliví ale zároveň se také bál, že ho budou chtít připravit o vládu. Uranos je tedy svrhl do Tartaru, hluboké propasti v nitru země, a nedovolil jim odtud vycházet. To ale trápilo jejich matku Gaiu a přemlouvala Titány, aby se proti svému otci vzbouřili. Ke vzpouře proti krutému Uranovi se odhodlal nejmladší z Titánů Kronos. Přepadl Urana, uchvátil jeho moc a stal se vládcem celého světa. Uranos proklel své děti a Kronovi předpověděl, že ho čeká stejný osud, jaký postihl jeho. Kronos se se svou manželkou Rheiou usídlil na Olympu - posvátné hoře, odkud hleděli na krásný, mírumilovný svět, kde nebylo žádného trápení, bídy ani nedostatku. Když se ale nejvyššímu bohovi narodil syn, Kronos si najednou vzpomněl na otcovo proroctví. Rozhodl se, že tomu aby se proroctví vyplnilo může zabránit jen tehdy, pokud žádného potomka mít nebude. Své ženě řekl aby mu syna donesla a jednoduše ho spolkl. Rhéi ale přicházeli na svět další a další božské děti a tak je Kronos jednoho po dluhém pojídal. To se ale jeho ženě nelíbilo a tak posledního ze svých synů schovala, a místo něj Kronosovi podstrčila kámen, zabalený v pléně.
Gaia podává Uranovi kámen zabalený v pléně

Božský Zeus

Syn, kterého Rheia ukryla se jmenoval Zeus. Chlapec vyrůstal na Krétě, a jakmile dospěl, vrátil se na Olymp a přinutil otce, aby vyvrhl všechny jeho sourozence zpět. Pak nastal desetiletý boj mezi Kronem a Diem.
Zeus a Kronos
Zeus otce v krutém a litém boji, v němž pukaly a létaly hory i skály, křižovaly se blesky a zuřily požáry, porazil, stal se vítězem a ujal se vlády. Zeus poté všechny Titány věznil v Tartaru, než usoudil, že je potrestal příliš krutě, a propustil je.

Olympští bohové

Stejně jako otec vládl z nadoblačném Olympu a o moc se rozdělil se svými bratry - Zeus vládl zemi a nebesům, jeho bratr Poseidón se stal vládcem moří a třetí z bratrů Hádés byl pánem podsvětí. Diovou manželkou se stala jeho sestra Héra. Na Olympu sídlili také jeho sestry Hestia a Demeter, stejně jako jeho děti : Athéna, Apollon, Artemis, Hefaistos, Ares, Afrodita a Hermes.
Ze svého sídla na Olympu bohové a bohyně sledovali radost i starosti lidí, a když to bylo možné, osobně se zapojovali do lidských dobrodružství. Mnohokrát na sebe vzali podobu smrtelníků a vmísili se mezi ženy a muže, aby pomáhali, trestali nebo zasahovali v mnoha rozmanitých situacích, do kterých může být člověk v životě zapleten.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama