Egyptská filozofie

21. ledna 2011 v 13:59 | Správce |  Filozofie

Jak to všechno začalo

Bůh slunce Re
Podle egyptských bájí byla ze všeho nejdříve pouhá tma a
pravodstvo, jehož vlny se jen bezúčelně převalovaly. V té době žil pouze bůh pravodstva Nóvev. Po čase se z pravodstva vynořil bůh slunce, Re. Před jeho jasem sice ustoupila všechna tma, ale byl sám a neměl komu vládnout. Ze svých slin tedy vytvořil boha vzduchu Šova a bohyni vlhkosti Tefnet. Těm se narodily dvě děti - bůh Země Geb a bohyně nebe Nút. Tím se rozdělil svět na nebe a zemi, které od sebe oddělil, mezi ně vstupující, vzduch.
V té době žili bohové osamoceni, ve světě bez lidí. A jako každý, i Re měl své nepřátele. Do boje s nimi posílal své oko, které se mu vždy vrátilo. Když byl jednou boj trval příliš dlouho a oko se nevracelo, vyrostlo Re-mu oko nové. Když se původní oko po čase vrátilo, zarmoutilo se a dalo se do pláče. Každá jeho slza, dopadající na zem, se proměnila v člověka. Bůh Re ale na své oko nezapomněl a proměnil ho v hada brejlovce a pozvedl jej na své čelo. Lidé se na zemi rodili, žili a umírali. Proto Inpu (Anubis), bůh s lidským tělem a šakalí hlavou, sestoupil do říše zesnulých, a začal vážit na spravedlivých vahách srdce všech zemřelých.

Stárnoucí Re, Hathor, a bouřící se lidé

Bohyně HathorKdyž Re zestárnul, začali se proti němu lidé bouřit. Re se obrátil s prosbou o pomoc na svého otce Novéva. Ten mu poradil, aby proti lidem vyslal své oko. Když Re pohlédl na zem, lidí se zmocnilo zděšení a utíkali se před hněvem Reova oka schovatt. Re dal oku podobu Hathor, bohyně s lidským tělem a kravskou hlavou, která sestoupila k lidem. Se svými rohy, svítícími jako blesky, se vrhala na lidi, pobíjela je a pila jejich krev. Když Re usoudil, že zabíjení lidí už bylo dost, přikázal Hathor aby přestala. Bohyně ho však neuposlechla a pokračovala v zabíjení lidí dál. Re jí proto nechal připravit rudě zbarvený nápoj z mandragory a piva a lstí ji přiměl, aby se ho napila. Nápoj Hathor omámil a tím Re zachránil lidstvo.

Reova každodenní pouť a zápas s Apopem

Re však stárnul dál a s lidmi už dále žít nechtěl. Proto se jeho otec Novév obrátil s prosbou na bohyni nebe Nút. Ta se proměnila v obrovitou krávu a vzala Rea na hřbet. Jak se přitom zvedala nad zem, stala se z ní obloha. Jakmile se ale Nút podívala pod sebe, dostala závrať z obrovské výšky. Re její strach vycítil a rychle požádal boha vzduchu Šova, aby bohyni podepřel. Od té doby Rea nese obloha. Ráno odtud vychází z nebeské brány kde vstupuje do svého člunu a večer sjíždí k branám říše mrtvých. U brány podzemní říše Re přesedne do člunu mesketet, v němž pluje temnými vodami podsvětí a vnáší mezi zemřelé alespoň na chvíli světlo a radost. Nejdůležitější součástí každodenní cesty Rea se stává souboj s velkým hadem Apopem, ztělesněním síly zla a chaosu, se kterým Re bojuje v podobě kocoura. Re hada pokaždé přemůže, ale nikdy nezabije, protože by tím narušil rovnováhu síly mezi dobrem a zlem.
Re v podobě kocoura v souboji s hadem Apopem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama